DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.06.2021 09:53:34

Než si pořídíte retrievra

S laskavým svolením paní autorky

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Článek: Než si pořídíte retrievra - autor Ing. Jarmila Pokorná, CHS z Královských teras

Než se rozhodnete pořídit si retrievra, měli byste si pečlivě přehodnotit svoje časové , prostorové možnosti a v neposlední řadě své finanční možnosti. Vstupní cena psa, byť se vám může zdát vysoká je ve své podstatě zanedbatelná částka proti tomu, co budete muset v průběhu  vašeho společného soužití  vynaložit na ošetření u veterináře, potravu  a ostatní náklady spojené s chovem.

Dopomoci ke správnému rozhodnutí  vám pomůže, odpovíte li si nenásledující desatero:

1.     Retriever se může dožít až 15ti  let. Jste připraveni starat se o něho tak dlouho?

2.     Není někdo z vaší rodiny alergický na psí srst?

3.     Souhlasí s chovem psů majitel domu, nebo případně sousedé?

4.     Chov tak velkého psa stojí peníze (krmivo, veterinář, poplatky,..)

5.     Kdo se o psa  postará, pojedete li na dovolenou, nebo onemocníte-li?

6.    Jste ochotni mít svého retrievra doma? Toto plemeno se nehodí do kotce , či k boudě. V takových podmínkách by psychicky strádalo.

7.     Retriever je velký pes, který potřebuje dostatek prostoru. Ideální je dům se zahradou.

8.     Jste ochotni strávit se svým psem nejméně 2 hodiny denně na dlouhé procházce, a to za každého počasí?

9.     Bude mít pes v blízkosti  vašeho bydliště možnost dosyta si zaplavat, nebo jste ochotni mu to umožnit jinou cestou? Všichni retrievři vodu milují a potřebují.

10.   Žádný pes by neměl být doma sám déle než 6 hodin. Jste schopni mu to zaručit?


Pokud můžete na tyto otázky odpovědět:  ANO, tohle všechno mu můžeme zajistit, a pokud jsem vás neodradila, potom se můžete začít ucházet  o svého čtyřnohého kamaráda ve zvolené chovatelské stanici.

Pozor, pokud  se dostanete k  inzerátu, že někdo prodává celý vrh, nebo slibují zajištění najednou více plemen, může se jednat o překupníky, nebo méně seriozní chovatele, kteří nechovají ale množí. Od toho raději pryč, nebo velmi opatrně!!!
 

Průkaz původu
Každé registrované plemeno má svoji plemennou knihu, do které se zaznamenávají jedinci  vhodní pro čistokrevný chov.
V průkazu původu najdete jméno psa, jeho rodičů, prarodičů, případně jejich ocenění z výstav a zkoušek. Naleznete zde také informace o jejich zdraví. DKK, DLK a vyšetření zraku. Musí zde být uvedeno také číslo, které má štěně vytetované na těle nebo v uchu , popřípadě značení mikročipem.


Očkovací průkaz
Do očkovacího průkazu se zaznamenávají veškerá očkování a odčervování . Tento průkaz vám musí předat majitel spolu s rodokmenem. Očkovací průkaz v dnešní době již nahrazuje mezinárodní  pas evropské unie , do kterého se zaznamenávají stejné údaje jako do očkovacího průkazu.


Nutné základní vybavení
Základní vybavení je nutné si pořídit ještě před příchodem štěněte do rodiny.

Místo ke spaní: Existují různé druhy pelíšků: umělohmotný, proutěný, prošívaný  aj. Za zcela nevhodný pro štěně považuji proutěný, jelikož štěně všechno kouše a bez ohledu na to , že jej brzy zničí, by si mohlo ublížit.Umělohmotný pelíšek se snadno udržuje a je odolný proti  psím zoubkům. Pelíšek je vystlaný tapecírovanou poduškou, kterou lze prát.  Pelíšek by měl být umístěn  na klidném místě, odkud na vás pejsek může vidět. Štěňátko by mělo mít dostatek klidu na spaní. (pokud nebude mít možnost dostatku klidného spánku, může být nevyrovnaný, na stáří nevrlý)

Vodítko a obojek: Pro štěňátko zpočátku normální úzký obojek a vodítko z kůže nebo umělý. Pro dospělého psa je vhodné vodítko lasovitě stočené a se stavěcím kroužkem.  Toto vodítko později  využijete při výcviku.

Miska na krmení: Miska z nerezové oceli s gumovou podložkou neklouže po zemi a snadno se čistí.

Hračky:  Různé hračky s pryže, tenisové míčky, vycpané ponožky. Hlavně nic o co by se mohl pejsek poranit, nebo co by mohl  zhltnout.

Pomůcky pro výcvik: Již od útlého věku by si mělo štěňátko zvyknout na zvuk píšťalky a na kozlík.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------